Biz çocuk doktorları ya da çocuk hekimleri sadece çocuğunuzun hastalıklarını teşhis edip tedavi etmiyor, aynı zamanda çocuğunuzun sağlıklı büyümesine yardımcı olup, onun büyüyüp gelişmesini de takip ediyoruz. Çocuğun erişkinden en önemli farkı 18 yaşına kadar sürekli olarak büyüyor olmasıdır. Şimdi daha çok sizden gelen sorularla bizi daha iyi tanımanızı istiyorum?

 

1)Çocuğumu kaç yaşına kadar çocuk doktoruna götürebilirim?
Aslında kitabi bilgi olarak 0-18 yaş çocuk doktoruna götürülür. Ancak sosyal güvenlik kurumu 15 yaş altını kabul etmekle birlikte, çocukların çoğu 13 yaşından sonra bize gelmek istemezler.

2) Çocuk doktoruyla bebek doktoru farklı mı?
Hayır aslında ikisi aynı şeydir. Ancak yenidoğan bebeğin hastalıkları ve yenidoğan yoğun bakım üniteleri konusunda yan dal eğitimi olan yenidoğan uzmanları da vardır. Yoğun bakım tedavileri dahil, birçok durumda çocuk doktorunuzun çok erken doğmuş, ufacık bebeğinizi sağlıkla büyütebileceğini ve hastalıklarını tedavi edebileceğini unutmayın.
Gerek duyarsa mutlaka bir yenidoğan uzmanı meslekdaşından yardım isteyecektir.

3) Çocuğumu hasta olmasa da doktora götürmeli miyim, neden, ne sıklıkta?
Evet özellikle ilk 1 yıl çocuğunuzu hiç hastalanmasa bile düzenli olarak her ay doktora götürmelisiniz. Çünkü doktorunuz size her ay çocuğunuzun boy-kilo gelişimi, beslenmesi,
aşıları, psikososyal ve sinirsel gelişimi hakkında bilgiler verecek ve önerilerde
bulunacaktır. 1 yıldan sonra 18 aya kadar 2-3 ayda bir, daha sonra 3 yaşa kadar 6 ayda bir, 3 yaştan ergenliğe girene kadar da yılda 1 kez olmak üzere çocuğunuz hastlanmasa bile doktora gitmelidir. Çünkü koruyucu hekimlik ancak sağlığın ve büyüme-gelişmenin düzenli takibi ile mümkündür.

4) Çocuk doktoruna bazı sorunlarımızı anlatabilir miyiz?
Evet çoğu zaman biz çocuk doktorları neredeyse ailenin psikoloijk danışmanı gibi görev yaparız. Özellikle çocuklara nasıl davranacakları, nasıl terbiye verecekleri, nasıl uyutacakları konusunda birçok öneride bulunuruz, ancak bizi aşan bir durumda da mutlaka bir çocuk psikoloğundan veya pedagog yani çocuk gelişim uzmanından yardım istemeyi de ihmal etmeyiz.

5) Çocuk doktoru bizi neden kardioloji uzmanına, nefroloji v.s uzmanına gönderiyor, kendi tedavi edemiyor mu?
Günümüzde tıp biliminin çok gelişmesi artık yan dal uzmanlığını şart kılmıştır. Evet biz çocuk doktorları kalp hastalığı tanısı koyabiliriz, böbrek hastalığı tanısı koyabiliriz, ancak bazı özel hastalıkların kendi yan dal uzmanları tarafından takip ve tedavi edilmeleri hem sizler ve çocuğunuz için daha sağlıklı bir sonuç doğuracak, hem de yanlış anlaşılmaları ve gereksiz üzüntüleri önleyecektir.

6) Çocuk doktorları ameliyat yapar mı?
Hayır çocuk doktorları ameliyat yapmaz, mesela fıtık veya apandisitten şüphelenir, ya da tanısını koyar ancak ameliyatı çocuk cerrahi uzmanları yapar.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.