Noroloji

Nörolojik rehabilitasyon çeşitli nörolojik rahatsızlıklarda olan yetişkinlere ve çocuklara tedavi imkanı sunan tekniklere denir. Nörolojik Rehabilitasyon, periferik ve merkezi sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda yapılır. Travmalar, enfeksiyonlar, yapısal deformasyonlar, dolaşım problemi ile ortaya çıkan inme ve travma sonucu ortaya çıkan omurilik felci gibi gibi nörolojik hastalıklarda, nörolojik rehabilitasyon mutlaka yapılmalıdır.

Hastanın yeniden olabilecek en üst fonksiyonel seviyeye ulaşması için birebir egzersiz çalışmaları ve nörolojik rehabilitasyonda yer alan çeşitli ekipmanları kullanarak rehabilitasyon süreci gerçekleşir.

Hastaların psikolojik yapısını doğru bir şekilde yönlendirmek son derece önemlidir. Çünkü pek çok hastalığın tedavisi ancak psikolojik hazır bulunuşluluk ile alakalıdır. Bu nedenle hasta hem hastalık öncesinde hem de hastalık sonrasında var olan duruma alıştırılmalıdır. Çünkü nörolojik hastalıkların tedavisi hasta açısından oldukça yıpratıcıdır. Bu da hastalığın daha fazla yayılmasına ya da hastanın tedaviden bir umudu kalmamasına neden olur. Yaşanılan bu durumların etkisini azaltmak için hastaya mutlaka psikolojik destek sağlanmalıdır. Nörolojik rehabilitasyon hastaya sağlanan psikolojik desteği de kapsar.

Nörolojik rehabilitasyon her hasta için farklı bir uygulamayı barındırır. Çünkü her hastanın zarar gören sinir sistemi farklı bir aksaklığa neden olabilir. Kimi hastalar da ses sorunu olarak ortaya çıkabilirken; kimi hastalarda ise denge sorunu olarak ortaya çıkar. Ayrıca merkezi sinir sistemi hasarı sonucunda; hareket yeteneği, güç ya da işlevsel yetenek gibi sorunlar ile de karşılaşmak mümkündür.

Yeterli bir nörolojik muayene ve takip sonucu yapılacak olan nörolojik rehabilitasyon adı altındaki tedavi programı, mutlaka hastaya özgü olmalı ve bu program dahilinde hastanın iyileşme süreci çok yakından izlenmeli ve gerekiyorsa değişiklikler yapılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.